Zajisté nechcete, abyste na jaře museli likvidovat polámané stromky, pomrzlé rostliny a dokonce i znovu sázet trávník. Jak ale zabránit zimním škodám? Existuje několik způsobů, ale v tomto článku se zaměříme na komplexní rychlé zazimování zahrady.
Základním krokem je očista trávníku. Není vhodné nechávat starou a suchou trávu či listí přes zimu ležet tam, kde zrovna je. Vyplatí se též louku před zimou naposledy posekat, jelikož tím si na jaře usnadníte vyhrabávání mechu a staré trávy. Počítejte ovšem s tím, že nesmíte sekat ve chvíli, kdy má již mrznout. Tráva by pak mohla rychle začít hnít.
Po tomto ošetření se přesuneme ke stromům. Pokud bydlíte poblíž lesa či máte neoplocenou zahradu, je základem ochrana kmene stromu. Stačí koupit pletivo proti okusu a to kolem kmínku omotat. Pokud nemáte zrovna k dispozici pletivo, můžete si snadno vystačit s obyčejným dřevěným rámem kolem stromku, který nedovolí zvěři prostrčit čumák k rostlině. Další možností je připravit této zvěři místo s krmným senem, žaludy, kaštany a prakticky vším, co by mohli v zimě potřebovat. Takové místo ale připravte co nejdále od čehokoliv, co by mohla zvěř poškodit.
Přesuneme se rovnou k tújím či jiným ozdobným keřům. U nich hrozí poškození váhou sněhu, proto je vhodné vzít pevný provaz a celou sazenici svázat od shora dolů. Neváhejte s tím, jak moc máte větve přitáhnout ke kmeni. Nepopraskají. To by se stalo až tehdy, že by je sníh vyklonil směrem dolů.
A co s citlivými rostlinami, jako jsou třeba jahody, ostružiny, jisté druhy květin a hlavně růže? Jak zabránit jejich vymrznutí při holomrazu? Ne, sníh jim nevadí, ale přímý mráz ano. Pokud máte možnost sehnat jehličnaté chvojí, stačí tím vše na zemi zakrýt. K růžím přihrňte hlínu či mulč a to co nejvýše. Pokud tuto možnost nemáte, existují netkané textilie, které poslouží naprosto stejným způsobem.
Poté, co dané ochranné prvky do své zahrady začleníte, uvidíte na jaře, že škody budou minimální či žádné.