Nepromokavost, pevnost a příjemný došlap
Nákup trekových bot probíhá pokaždé zpočátku očima. Ať se vám to zdá sebenaivnější, lidský zrak je vždy tím prvním podnětem k výběru jakéhokoli výrobku, a týká se to i obuvi. Zkrátka se nám musí líbit i vzhledově, ačkoli si uvědomujeme, že nám nebudou nic platné v obtížném terénu boty krásné na pohled, ale nepohodlné nebo dokonce nebezpečné.
Obuv, která vás zaujme na první pohled, by následně měla být podrobena důkladné analýze, co se týče deklarovaných schopností. Mělo by vás zajímat, zda je skutečně nepromokavá a dobře prodyšná, tedy že má k dispozici kvalitní membránu. Dále byste měli zjistit, jak pevné jsou švy, jak důkladně je bota spojena s podrážkou, zda je podrážka dostatečně pružná a neklouzavá, jak je přilnavá k různým povrchům, zda vás při zkoušení někde něco netlačí, nesvírá, nezpůsobuje puchýře či odřeniny.
Stélka vám musí padnout do oka
Jistěže nemáme na mysli, abyste si stélku prohlíželi pod mikroskopem svým zrakem, jde tu o to, aby vám chodidlo objala a cítili jste se uvnitř obuvi jako v bačkůrkách. Anatomicky dobře tvarovaná stélka je jedním ze základních předpokladů, abyste boty nevyzouvali na každém kilometru kvůli tomu, že se vám pod zátěží batohu bortí příčná a podélná klenba, a že je na chodidlo vyvíjena enormní zátěž.
Na velikosti bot záleží
Pokud se vás někdo pokusí uchlácholit, že malá bota se časem roztáhne, nevěřte mu a pořiďte si obuv o číslo či o dvě čísla větší. Ani u outdoorových modelů obuvi neplatí, že se něco roztáhne či naopak srazí, boty se sice trochu tvarově přizpůsobí vaší noze, ale to se týká hlavně stélky a spodní části svrchní usně, ovšem jde o skutečně malé rozměry přizpůsobení. Obuv vybírejte tak, aby vám velikost sedla úplně přesně. A nezapomínejte také na to, že si při zkoušení musíte brát ponožky, které v terénu budete nosit. Vyplatí se boty zkoušet i s více páry ponožek.