Estetický dojem – když vám někdo za vašich blízkých oznámí, že byste si měli nechat vyčistit vzduchotechniku, aby dobře vypadala, kdyby si ji někdo chtěl prohlédnout, tak se mu jen vysmějete a budete to považovat za dobrý vtip. Samozřejmě, že tu estetika nehraje žádnou roli, protože je v zásadě úplně jedno, jestli je potrubí zelené nebo fialové, anebo bez nátěru pouze z pozinkovaného plechu. Důvody, proč zajistit pravidelné čištění vzduchotechniky https://www.taurisplus.cz/produkty-sluzby/cisteni-a-dezinfekce-potrubi-vzduchotechniky/, jsou jiné.

panelové sídliště

Nebezpečí spor plísní – uvnitř vzduchotechniky se rády usazují a rozmnožují plísně. Není divu, mají tu dostatek živin a hlavně vlhko a teplo, a to jim maximálně vyhovuje. Samotné plísně nikomu neuškodí a klidně tam mohou být, jenže plísně se rozmnožují a produkují tzv. spory, což jsou velmi toxické látky, které putují do ovzduší a my je vdechujeme. Nemusí být ani cítit a přesto se jich můžete každý den nadechnout v takovém množství, že vás to po určité době přivede k lékaři. Toxicita plísní je značná a máte-li podezření, že je někde v bytě máte, podnikněte patřičné kroky k jejich odhalení a eliminaci.

bytový dům

Nebezpečí požáru – do potrubí vzduchotechniky proniká prach a ten se mísí s mastnotou, kterou nasává ventilátor u digestoře. Mastný prach pak vytvoří velmi lepkavý povrch, jehož hořlavost je natolik nebezpečná, že před ní varují i hasičské záchranné sbory. Stačí pak jen drobná jiskra, která ji zapálí, a váš byt se octne v plamenech. Tam, kde je silnější vrstva prachu, může dojít i k explozi, toto se může přihodit ale spíše u silně znečištěných prostor, jako jsou výrobní provozy, chovy drůbeže apod. Nicméně to neznamená, že zanedbaná vzduchotechnika v bytě nemůže vzplanout – vyhořet můžete během krátké doby a oheň může zachvátit i vaše sousedy na společné stoupačce, případně požár vznikne v bytě pod vámi a stoupačkou se rozšíří až k vám.