Pokud zrovna řešíte náklady na topení a obáváte se nadcházející zimy, existuje několik zajímavých tipů a rad, jak za topení nenásilně ušetřit.
Nezakrývejte radiátory
Dlouhé závěsy či záclony až na zem jsou sice krásné, ale pokud je radiátor schovaný za nimi, tak také fungují jako spolehlivá izolace. Zkrátka radiátor zakrývají a teplo se tak nemůže dostávat dále do bytu. Stejný problém je i u různých poliček či nábytku. Takže pokud nechcete radiátor blokovat, je potřeba záclony a závěsy alespoň na zimu vyměnit za kratší variantu.
Uklízejte radiátory
Radiátory je nutné pravidelně otírat a také vysávat. Pokud se v nich nachází velká vrstva prachu opět může působit jako izolant a bránit tak šíření tepla.
Těsnění
Těsnění u oken a dveří by mělo být samozřejmostí. Pokud se u oken nacházejí spáry, kterými teplo uniká, můžete ročně přijít o několik stovek či dokonce tisíců korun. S tím také souvisí kvalita oken. Stará dřevěná okna velmi profukují, vyplatí se proto investovat do nových plastových.
Větrání
Mít celý den otevřenou ventilačku není nejlepší nápad. Mnohem efektivnější a ekonomičtější je intenzivní větrání. Vždy na pět či deset minut otevřít naplno okna, aby se do bytu dostal čerstvý vzduch, ale neuniklo příliš tepla. Díky rychlému větrání se neochladí stěny a není nutné pak byt více vytápět.
Zavřete dveře mezi pokoji
Může se to zdát jako banalita, ale otevřené dveře do předsíně či chodby způsobují velký únik tepla. Jednoduše všechny dveře pozavírejte, aby se teplo drželo v pokojích.
Rolety a žaluzie
V noci by měly být zatažené, aby tvořily bariéru mezi venkem a vnitřkem. Naopak přes den je dobré je vytáhnout, aby do pokoje mohly sluneční paprsky, které ho také mohou trochu vyhřát. Můžete vyzkoušet i reflexní fólie do oken, které zabraňují úniku tepla.
Odvzdušněné topení
Samozřejmostí by mělo být odvzdušněné topení. Pokud není, tak nefunguje tak, jak by mělo.