Pokud právě čtete tento článek, s největší pravděpodobností k tomu využíváte internet. Kladli jste si ale někdy otázku, zda na internetu nejste závislí? Pokud se zamyslíte, dojdete k šokujícímu zjištění! S největší pravděpodobností totiž ano. Kolik času denně strávíte u prohlížení webů, sociálních sítí, sledování videa, nebo chattování s kamarády? To vše je totiž čas, který strávíte užíváním internetu.
Bohužel to není pouze Váš problém, ale problém značné části světové populace. Přes sociální sítě jako je Messenger, WhatsApp, Instagram, atd. denně pošleme okolo osmdesáti miliard zpráv a na videoportály, například na Youtube společnosti Google je každý den nahráno 86,4 tisíce hodin video záznamu. Vezměte si ale, kolik vy sami osobně pošlete zpráv a zhlédnete příspěvků a video-audio obsahu.
Všechny tyto, a ještě mnohé další činnosti mohou mít pozitivní dopad na společnost jako celek. Například rychlost přenosu informace. To je z ekonomického, ba i z praktického hlediska velmi přínosné, na druhou stranu, ačkoli si to ne vždy uvědomujeme, právě možnost být neustále online nás omezuje v kontaktu a komunikaci v reálném životě. Čas, který bychom měli trávit s ostatními, případně jinou záslužnou činností strávíme na internetu. To že se s ostatními nevídáme nám nedochází z jednoduchého a prostého důvodu, jsme s nimi totiž přes síť neustále v kontaktu virtuálním.
Nebylo by tedy lepší nějakým způsobem omezit své vlastní používání chytrých zařízení s přístupem k internetu? Pokud by se nám jako společnosti podařilo tuto závislost alespoň částečně omezit, měli bychom pak větší možnost vrátit se k důležitým životním hodnotám, jako je rodina, přátelství a také společnost jako celek. Je to na každém z nás, jak se k tomu postaví. Stačí málo, například si na určitý časový úsek dne zakázat internet.
Zkuste to sami a uvidíte, kolik se toho dá za malou chvíli bez vyrušování virtuálním světem stihnout.