Každý člověk stárne a tím se mění jeho pohyblivost. Někdy pomaleji, a jindy poměrně rychle. Jestliže však přijde úraz pohybového aparátu, omezení pohybu nastává doslova ze dne na den a jste okamžitě postaveni do situace zajistit bezbariérový přístup, anebo vhodné pomůcky pro překonávání stavebních překážek. Tehdy i jeden jediný schod může představovat značný problém pro osoby upoutané na invalidní vozík. V těchto ohledech je také třeba pomýšlet tak trochu, jak se říká, na zadní kolečka. I mladí lidé by neměli bez rozmyslu nakupovat nemovitosti, bezbariérové vstupy a výtahy v objektech jistě ocení i ženy s kočárkem na mateřské dovolené.
Stavební omyly v konstrukci
Zajímavé je sledovat, jak si lidé dokážou komplikovat život vlastní nevědomostí. Nedostatek zkušeností v této oblasti vede k řadě rozhodnutí, která nám znepříjemní život v mnoha ohledech. U některých starších domů se ještě můžete setkat s příliš úzkými dveřmi šíře 60 cm. Pro zdravého člověka běžný průchod, pro chůzi s berlemi nepřekonatelná bariéra. Dalším problémem jsou různě vysoké podlahy způsobené pokládkou dlažby, koberci, plovoucí podlahou. Každý takový přechod je pro handicapované osoby namáhavý, stejně tak dveřní prahy, které dnes spolehlivě nahradí přechodové hliníkové lišty.
Základem je kuchyně
Lidé s pohybovým omezením jsou závislí na dostatku manipulačního prostoru a bezbariérová řešení ocení především v prostoru kuchyně. Kuchyňská linka by měla zaujímat tvar písmene L nebo U, vždy je třeba počítat s otáčením vozíku a koncipovat kuchyň tak, aby uvnitř vznikl volný kruh o poloměru 1,5 metru. Teprve tehdy lidé upoutaní na invalidní vozík zvládají přesouvat se mezi pracovními plochami a vytahovat ze zásuvek nádobí a potraviny.
Problematické jsou pro vozíčkáře pracovní desky, ty musí být pochopitelně o zhruba 20 cm nižší, dnes jsou na trhu i polohovatelné desky na elektrické servo. Značné potíže mohou způsobit klasické myčky nádobí, chladničky a mrazicí boxy, zejména spodní zásuvky a manipulace s nádobím ve spodní části myček. Někteří výrobci na handicapované osoby pamatují a domácí spotřebiče podle toho upravují. Speciálně vyráběný nábytek pro vozíčkáře však dnes neexistuje a výrobci takové situace řeší přímo na míru, což se ovšem negativně projeví na ceně. Vůbec poslední typ kuchyňských linek pro vozíčkáře byly kuchyně Inva z poloviny 80. let 20. století, kterou mnoho postižených osob dobře zná a mnozí z nich ji využívají dodnes.